Bądź na bierząco - RSS

Bielizna

Bielizna damska a religia.

Ciekawym tematem jest postrzeganie bielizny damskiej przez różne religie świata. Skupiając się na judaizmie, bielizna damska ma specyficzny kształt. Tradycyjna bielizna mocowana jest na biodrach i ramionach. Jej górna część noszona jest pod ubraniami zewnętrznymi, natomiast wierzy się, iż część dolna nie powinna dotykać skóry i z tego względu tradycyjnie odziany wyznawca judaizmu bieliznę taką nosił będzie założoną na długą bluzę sięgającą od ramion, prawie po same kolana.
Inną grupą religijną, która wyrobiła sobie własne zwyczaje dotyczące zakładania bielizny damskiej są mormoni. Z racji tego, iż wielu mormonów nosi odzież przypominającą szaty kościelne, to właśnie one spełniają funkcję bielizny. Odpowiednie części oznaczone są określonymi dekoracjami, na przykład część górna bielizny zaznaczona jest kwadratem. Cały ten zwyczaj zakładania bielizny przypominającej wyglądem szatę kościelną bierze się z faktu, iż mormoni chcą w ten sposób pokazać przynależność do swego kościoła.
Co więcej, w mało znanej religii sikhów występuje tradycja mówiąca o tym, iż bielizna damska powinna swoim wyglądem przypominać męskie bokserki. Interesujące jest również to, iż zapis dotyczący takiego a nie innego stosowania bielizny zapisany jest nawet w pięciu głównych przykazaniach ich wiary.